Yurtdışından Araba Getirebilir Mi?

Yurtdışından Araba Getirebilir Mi?
3 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 996 kez okundu.

Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yaptığı açıklamayla ‘’Yurt dışından araba getirilebilir mi?’’ sorusu bir kez daha gündeme geldi. Peki yurt dışından araba getirilir mi?

Yurt dışından ÖTV’siz araba getirilir mi?

Türkiye’de otomobil fiyatları oldukça yüksek. Özellikle komşu ülkelerin araba fiyatlarına baktığımızda Türkiye’deki otomobil piyasasının ne kadar uçuk fiyatlarda olduğunu görüyoruz. Buda yurt dışından araba nasıl getirilir sorusunu devamlı gündemde tutuyor.

Yasal olarak yurt dışında ÖTV’siz araba getirilebiliyor ve bu araç Türkiye sınırlarında 2 yıla kadar kalabiliyor. Tabi bunun belli şartları var. İlk olarak araç almak isteyen kişinin son 1 yıl içinde en az 185 gün yurt dışında yaşaması gerekiyor. Bu 185 günü dolduran kişi yurt dışından istediği arabayı getirebiliyor. Eğer aracı alan kişi çalışıyorsa arabayı Türkiye’de 1 yıl, emekliyse 2 yıl boyunca kullanabiliyor.

Yurt dışından gelen arabayı kim kullanabilir?

Yurt dışından getirilen arabayı sadece arabanın sahibi kullanabilir. Eğer başka biri aracı kullanıyorsa aracın sahibinin de aracın içerisinde bulunması gerekir. Eğer aracın sahibi dışında birisi aracı kullanıyorsa ve araç sahibi de araç içinde değilse herhangi bir kontrolde cezai işlem uygulanır.

Yurtdışından araç getirmek

Eminim ki yurt dışında yaşamayan ama yurt dışından özellikle Gürcistan’dan araba getiren ve Türkiye’de rahatça getirdiği araba kullananların hikayelerini duymuşsunuzdur. Öncelikle eğer son 1 yılda 185 gün yurt dışında yaşamadıysanız yurt dışından yasal yollarla araba getiremezsiniz. Gürcistan’dan araba getirdiğini söyleyen bu kişiler arabayı Gürcistan vatandaşı birisinin üzerine yaptıklarını, bu kişinin de arayı sattıkları kişiye arabayı kullanması için vekalet verdiklerini söylüyor. Dediğimiz gibi araç sahibi dışında kimse bu arabayı kullanamaz ve arabayı kullanması için vekalet veremez.

Yurt dışından getirilen bir aracı araç sahibinden birisi kullanan kişi, Kaçakçılıkça Mücadele Kanununun 3. Maddesi 2. Fıkrasına göre; 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.
Eğer Gürcistan’dan araba getirdiklerini söyleyen kişilerle karşılaşırsanız bu kişilere itibar etmeyin. Böyle büyük bir riske girmek ve dolandırılma ihtimali yerine temiz bir 2. el araba sizin için daha iyi olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git