yeni-peugeot-208

YENİ PEUGEOT 208 2018’DE GELİYOR

Peugeot gelecekteki küçük otomobil teknolojisini yeni nesil Peugeot 208 süpermini ile tanıtacak. Model yepyeni bir şasi ve yeni motorlarla 2018’de piyasaya çıkıyor.
YENİ PEUGEOT 208
Mevcut 208, 2015 yılında güncellenmişti ancak Peugeot rakibi Citroen’in bu yaz için yeni bir C3 hazırladığını, Volkswagen Polo ve Ford Fiesta’nın da 2017’de yeni versiyonlarının geleceğini bildiği için kolları sıvadı. Peugeot’nun hedefi Citroen’den daha lüks ancak DS’den daha sade bir konuma yerleşmek, bir başka deyişle ana akım piyasanın lüks piyasaya yakın ucunda durmak. Bu yüzden 208’in stili daha sofistike olacak. Son yayınlanan fotoğraflarda 208’in mevcut kıvrımlarının yerini daha keskin, daha düz çizgilerin alacağını ve düzenli yerleştirilmiş LED gündüz sürüş ışıkları ile Peugeot’nun aile yüzünü benimseyeceğini görüyoruz. Model üç ve beş kapılı olarak iki seçenekle sunulmaya devam edilecek. Yeni nesilin genel profili büyük kardeşi 308’e yakın olacak ancak 208’in uzunluğu 4 metrede kalacak. Ön ve arka sarkıntılar daha kısa olabilir, daha uzun aks aralığı sayesinde ise içeride baş ve bacak boşluklarında artış olacak.
Bu ekstra uzunluk yeni şasiye geçişten kaynaklanıyor. PSA’nın mevcut PF1 süpermini platformunda devam edecek yeni Citroen C3’ün aksine, 208 yeni bileşenlere sahip olacak. EMP1 adı verilen yeni platform Fransız firmanın mühendisleri ve teknisyenleri ile PSA’nın Çinli üretim partneri Dongfeng arasında işbirliği ile geliştiriliyor. 308’e ciddi ağırlık tasarrufu sağlayan EMP2’de olduğu gibi, EMP1 de 208’e kilo kaybettirecek ve verimliliği arttıracak. Model 100 kg daha hafif olabilir ancak lüks iç kabin bu kilo kaybının bir kısmını geri kazandıracak.
Motor serisinde PSA’nın BlueHDi dizel ve PureTech benzinli motorlarının yeni nesilleri yer alacak. Benzinli motorların üç silindirli turbo motorlar olması ve güçlerinin 70 hp – 150 hp (1.2 litre versiyon için) arasında olması bekleniyor. 208 Gti’da 220  hp çıkış gücü ile 1.6 THP benzinli motor da bulunacak.
 
Dizel serisinde daha da büyük değişiklikler olabilir çünkü PSA 1.6 litre motorları 1.5 litreye küçültme konusunda Volkswagen Grubu’nu takip ediyor. Güç çıkışları genel olarak aynı kalırken (75 hp – 120 hp arası) CO2 emisyonlarının çevre dostu versiyonlarda 75g/km altına kadar düşmesi bekleniyor. İçeride, Peugeot tartışmalı i-Cockpit tasarımını daha da kaliteli hale getirecek, multimedya sistemi de daha hızlı yanıt için güncellenecek. Akıllı telefon bağlanabilirliği ve diğer multimedya özelliklerinde de gelişme bekleniyor. Fransız kaynaklar yeni 208’in tanıtımının 2018 baharındaki Cenevre Motor Show’da yapılabileceğini belirtiyor.

yeni-peugeot-208

yeni-peugeot-208


KAYNAK : http://www.ototeknikveri.com/haber/7183/yeni-peugeot-208-2018-de-geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir