Çanakkale Araç Kiralama

VOLVO YENİ XC40

VOLVO YENİ XC40

Volvo, yen SUV modeli XC40‘ı 2018’de yollara çıkaracak. Tüm Volvo modelleri ise 2019’a kadar yenilenmiş olacak.
VOLVO YENİ XC40
Volvo CEO’su Hakan Samuelsson yaptığı açıklamalarda, “2019 Şubat ayında hepsi tamamlanmış olacak” diyerek, markanın tüm modellerinin dört sene içerisinde komple yenileyeceğinin sinyallerini verdi. İsveçli üretici yenileme hamlesini en üst segmetten 90 ailesi ile başlıyor. XC90’nın SUV piyasaya giriş yapmasının ardından, önümüzdeki yıl içerisinde 90 serisi iki yeni model ile birlikte tamamlanacak. Şimdiki S80 ve V70 modellerinin yerini alacak S90 sedan ve V90 station wagon pazara girecek. Bu sayede bir zamanlar büyük Avrupa sedan piyasasına hükmeden Volvo, yeni modelleri ile bu başarısını tekrarlamak istiyor.
 
2017’de yeni XC60’ın çıkması planlanıyor. Şimdiki XC60 Volvo’nun en hızlı satılan, Avrupa satış rakamlarında sınıfında zirvede olan bir araç. Sonraki yıl ise sıradaki araçlar yeni jenerasyon V60 ve S60. Bu üçlü 90 serisiyle aynı platformu kullanacak, ama dingil mesafesinde, genişlik ve çıkıntılı bölgelerde kısaltmalar olacak.
 
2018’de ekstra bir model gelecek, Audi Q3 ile benzer boyutlarda olan XC40 crossover. Bu araç, kendinden büyük olan araçlarla aynı motor yelpazesine sahip olacak ancak kullandığı platform ise tamamen yeni tasarlanacak. XC40’ı yeni V40 ve S40 takip edecek.  Samuelsson’ın açıklamasına göre V40’ın çıkış tarihi 2019’un Şubatı olacak. (S40 sedan ise biraz daha geç çıkabilir çünkü şu an satışta olan herhangi bir aracın yerini almayacak)
 
Büyük arabalara geri dönüş. XC90 bize V90 ve S90 hakkında tonla bilgi veriyor ve 60 serisi de öyle. Bu araçlar Volvo’nun kendi ürettiği 2.0 litre dört silindir dizel ve benzinli motorlarını kullanacak. Dizelin gücü 225 bhp. Benzinli olan ise süperşarj ve turboşarj sayesinde 320 bhp güç üretiyor. Samuelsson: “Eğer kesinlikle bir V8 motora ihtiyacınız varsa muhtemelen bir Volvo müşterisi değilsiniz.” “Ama eğer bir V8 motorun sadece gücünü ve tepkisini istiyorsanız bizim 4 silindirli ünitemiz istediğinizi verecektir”.
 
Hem FWD hem de 4WD seçeneği olacak. 4WD sistemi bilindik geleneksel sistem olmasına rağmen 400 hp’lik XC90 T8 modelinde olduğu gibi arkada elektrikli motor bulunan akıllı plug-in hibrit sistem opsiyonunu seçmek mümkün olacak. Corvette-tarzı kompozit yaprak yay kullanılan süspansiyonda oldukça fazla aliminyum kullanılacak, ayrıca havalı süspansiyon opsiyonu da mevcut olacak.
 
Yeni 60 serisi için XC90’ın 8 ileri otomatiğinden ayrı olarak ekstra şanzıman seçeneği mevcut olacak. Bunların bir tanesi manuel diğeri ise çift kavramalı. Çift kavramalı şanzıman opsiyonel olarak bir elektrik motoruna bağlı halde gelerek hibrit çalışmayla ön tekerleklere hareket verecek. Volvo’nun başmühendisi Peter Mertens bu seçeneğin dizel motorlu versiyondan az bir farkla daha pahalı olacağını söyledi.
 
Ford’un yaptığı tüm motorların yerine başka motorlar koyan Volvo hala Focus’la yakın ilişkisi olan bir araca sahip. Şimdiki V40. Ama bu uzun sürmeyecek. Bir yıl önce Volvo ve ana şirket Geely, bunun yerini dolduracak bir platform için ortak bir girişim başlattılar. Buna kompakt modüler mimari ya da CMA deniyor. CMA için yapılan mühendislik çalışmalari İsveç’te sürdürülüyor ancak bu platforum Volvo’nun büyük modellerinde kullanılan parçaları kullanmıyor çünkü onlar fazla ağır ve pahalı.
 
Samuelsson Çinde satılan Geely araçlarının Volvo’dan tamamen farklı görünüşe sahip olduklarını ve daha az donanım ve motor opsiyonuna sahip olduklarını söylüyor. “Volvo’dan Geely’ye geçmek Audi’den Skoda’ya geçmek gibi olacak”
 
Volvo XC40, V40 ve S40’da kullanılan motor ve şanzımanlar büyük Volvolarda kullanılanlarla aynı aileden olacak, en ilgi çekici motor seçeneği ise yeni geliştirilen hafif 3 silindirli 170 hp güç üreten 1.5 litrelik benzinli motor olacak. Ayrıca bu araçlarda tıpkı daha üst sınıf araçlarda olduğu gibi aynı ekran tabanlı kontrol, eğlence ve bağlantı düzenleri olacak.
 
CMA platformundan çıkacak olan ilk araç XC40 olacak ve 2018’de çıkacak. Önden çekiş ve dört çeker olarak üretilecek olan aracın arka aksında pahalı elektrikli sistem yerine mekanik sistem kullanılacak. 2019 yılında ise V40 ve S40’ı görülecek. Tasarım şefi Thomas Ingenlath’ın söylediğine göre hiç bir araç diğerine tamamen benzemeyecek. ”90 ailesi 60 ve 40 ailesinden farklı görünecek. XC90 modeli, XC60 ve XC40 modellerine uyarlanabilecek veya ölçeklendirilebilecek bir şablon değil. İnsanlar birbirinden ayırt edilemeyen otomobillere artık doydular.”
 
Samuelsson Volvo’nun 9 adet arabanın üzerinde duracağını söylüyor. Üç farklı boyutta Sedan, hatch/wagon ve SUV. Samuelsson buna 3×3 stratejisi diyor. Yüksek Cross Country versiyonu da gelecek ve uzun dingil mesafesine sahip sedanlar Çin’de satılacak ama Samuelsson bu araçları bağımsız modellerden saymıyor. Oldukça ilgi gören 2013 Concept Coupe ve 2014 Concept Station araçlarına rağmen, bu uzun vadeli planın içinde artık eskisi kadar ilgi görmeyen iki kapılı araçlar bulunmuyor.

volvo-yeni-xc40li-2019

volvo-yeni-xc40li-2019


KAYNAK: http://www.ototeknikveri.com/haber/4406/volvonun-yeni-xc40li-2019-hedefleri
 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.