Çanakkale Araç Kiralama

Toyota, Çinli DiDi ile Ortak Girişime 600 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Toyota, Çinli DiDi ile Ortak Girişime 600 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Toyota, Çinli araç çağırma uygulaması DiDi’ye ve GAC Toyota Motor Co ile DiDi’nin kuracağı ortak girişime 600 milyon $ yatırım yapacağını açıkladı.

Toyota, Çinli DiDi ile Ortak Girişime 600 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Japon otomobil üreticisi ilk olarak Ocak 2018’de DiDi ile ortaklık yaptığını açıklamıştı. İki firmanın, Toyota’nın teknolojilerini kullanarak e-Palette de dahil olmak üzere mobilite ve araç paylaşım platformu ve hizmetler konusunda işbirliği yapacakları belirtilmişti.

En son basın bülteninde Toyota, Çin’de MaaS (Bir Hizmet Olarak Mobilite) piyasasında büyük potansiyel olduğunu, internet bağlantılı hizmetler, araç yönetimi ve bakımı, sigorta, müşteriler ve sürücüler için finansman gibi pek çok konuda DiDi ile işbirliğini derinleştirerek ülkede faaliyetlerini artırmak kaliteli bir hizmet vermek istediğini açıkladı.

İnternet bağlantılı hizmetlerden sorumlu Toyota yöneticisi Shigeki Tomoyama, yeni yatırımla ilgili “Çin’in mobilite hizmet pazarı lideri DiDi ile, Toyota’nın bağlantılı teknolojilerini ve gelecek nesil elektrikli taşıtları kullanacak işbirliğimizi güçlendirdiğimiz için mutluyum. Geleceğe dönük olarak, Çin’deki müşterilerimiz için daha cazip ve güvenli hizmetler geliştirmek için DiDi ile birlikte çalışacağız.” diye konuştu.

DiDi’nin başkan yardımcısı Stephen Zu ise açıklamasında “DiDi, şehirlerimizin yurtiçi ve yurtdışından ortaklarla yeni enerji ve akıllı ulaşım hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı taahhüt ediyor. DiDi’nin yapay zeka tabanlı büyük ölçekli mobilite operasyonlarındaki uzmanlığını ve Toyota’nın üstün teknolojilerini sürdürülebilir şehirler için yeni nesil akıllı ulaşım altyapısı oluşturmak amacıyla birleştirmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

DiDi, Volkswagen, Renault-Nissan-Mitsubishi, FAW, Dongfeng ve GAC dahil olmak üzere birçok otomobil üreticisi ile ortaklıklar kurdu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.