Çanakkale Araç Kiralama

Test Proton Gen-2

Test Proton Gen-2

Sportif hatlara sahip olan Gen-2, ilk bakışta yarış otomobili hissi uyandırıp, sizi pilot havasına soksa da, iç mekanda kullanılan malzemeler. Daha iyisi olabilirdi dedirtiyor.

Test Proton Gen-2

İlk olarak Jet-Pa ile Türkiye yollarında boy gösteren Proton, o dönemdeki modelleriyle bile büyük beğeni toplamıştı. Bugün, ise farklı ve dikkat çekici modelleriyle trafikte bakışları üzerine çekmeyi başaran markanın Gen-2 modelini test ettik. 1996 yılında İngilizlerin ünlü markası Lotus’u alan Proton, bu tarihten sonra ciddi bir atılım içine girdi. Lotus, 2001 yılından itibaren Proton için özel ürünler geliştiriyor. Dış tasarımına bakıldığında hayli akıcı ve etkileyici çizgilere sahip olan Gen-2, hayli sportif bir görünüme sahip.
Bu sportif görünüm aracın içinde de kendini gösteriyor. Yarış otomobillerini andıran direksiyon simidi ve sportif ön koltuklar, vites topuzu sizi etkilemeyi başarıyor. Fakat bu etkileşimin sadece tasarım anlamında olduğunu belirtmekte yarar var. Zira, Gen-2′nin iç mekan tasarımında kullanılan malzemeler bize biraz “kalite yoksunu” gibi geldi. Kullanılan malzemeleri saymazsak, iç mekan hayli ergonomik bir kullanım alanı sunuyor. Çoğu zaman şikayet edilen daralan alçalan tavanın ise sportif çizgileri tamamladığını düşünüyoruz.
Yol Tutuşu Çok İyi
Araçta yol alırken, dikkatimizi en çok çeken şey Gen-2′deki yol tutuş hissi. Araç, yüksek hızlarda, sert virajlara girildiğinde dahi, en ufak savrulma belirtisi göstermiyor. Şasisi Lotus tarafından geliştirilen Gen-2′de önde kullanılan Mcpherson süspansiyonlar, bu mükemmele yakın yol tutuşunu destekliyor.
Fiyatlar 35 bin liradan başlıyor
35 bin liradan başlayan Gen-2′nin fiyatları, donanım ve paket seçeneklerine göre 50 bin liraya kadar ulaşabiliyor. Türkiye’de 1.6 litre motorla satılan Gen-2, yüksek devirlerde gaza yüklendikçe farkını ortaya koyuyor. Sert vites topuzu ise bizim kullandığımız Sporty donanıma sahip bir araç içinde, iyice havaya girmenize yetiyor. Fakat bir noktayı belirtmekte yarar var. Gen-2′de sürücü ve yolcu hava yastığı sunulurken yan hava yastıkları yok. ABS ve EBD Medium donanım paketinden itibaren standart olarak sunuluyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.