Çanakkale Araç Kiralama

Oto İnceleme: Honda Accord

Oto İnceleme: Honda Accord

Sunulduğundan beri güncelliğini kaybetmeyen Honda Accord, premium modellere meydan okuyor

Oto İnceleme: Honda Accord

Sunulduğundan beri güncelliğini kaybetmeyen Honda Accord, premium modellere meydan okuyor. Accord her daim sınırları zorlayan bir araç oldu. Özellikle son kasasıyla beklentileri yükseltiyor ve klasik orta sınıf araç çizgisini aşıyor.
BMW 3 Serisi, Audi A4 ve Mercedes C Serisinin domine ettiği pazara adım atmak istiyor. Bu adımıda ilk olarak sportif çizgisiyle farkını koyarak atmaya çalışıyor. Ve bunda gayet başarılı. Yeni Honda Accord, eski versiyona göre artan genişliği ve iz açıklıkları ile daha iri görünüyor. Kaslı yapısı ve sert hatları belirgin olsada tasarımın genelinde “sportif sedan” tanımına uygun çizgiler hakim.
Dışardaki dinamik hava araç içerisinde de devam ediyor. İçeride işçilik ve kalite aracın size hissettirdiği şeyler oluyor. Çok zengin görünümlü ön konsol ve kullanılan malzemelerin yapısı 3 Serisi, A4 ve C Serisi ile rekabet edebilecek düzeyde. İş kullanım ve pratikliğe gelince biraz durmak gerek. Çünkü bahsettiğimiz Alman rakipler tek kumanda yardımıyla kullanımı basit bir yapı sunuyor. Accord ‘da ise kumandalar biraz dağınık. Konsol kenarlarında ise kullanışlı eşya gözleri bulunuyor. Yetersiz altyapı yüzünden Avrupa ‘da Navigasyon ekranı olarak kullanılan bölüm bizde ise gereksiz. ABS+EBD, Brake Assist, VSA, TSA gibi güvenlik donanımların yanında harekete duyarlı elektrikli direksiyon sistemi, ISOFIX, subwoofer, direksiyondan kumandalı ve hıza duyarlı müzik sistemi, elektrikli açılır cam tavan, çift bölgeli otomatik klima, otomatik yanan xenon farlar ve çok daha fazlası ile aracın donanım listesi de çok zengin. 467 litrelik geniş bagaj ise gayet yeterli.
Accord ‘un koltuğuna oturduğunuzda rahatlık ve görüş açısı üst seviyede. Çift açılı yan aynalarda etrafınıza iyice hakim olmanızı sağlıyor. Selefine göre daha sert bir sürüş kimliğine sahip Accord’da bu yeni yürüyen aksam biraz kabin sarsıntılarına neden oluyor. Ancak bu ufak sorun mükemmele yakın yol tutuş sayesinde kayda değer olamıyor. Çeviklik konusunda 3 serisi gibi olamasada direksiyon hareketinden sonra iyi işleyen dinamiğiyle yeterli sürüş keyfini sağlıyor. Honda Accord ‘un Premium sınıfına göz kırpan bir diğer özelliği ise Motion Adaptive EPS. VSA ile beraber sürüş güvenliğini sağlayan bu özellik herhangi bir stabilite kaybında sürücüye, direksiyonu hangi yöne çevirmesi gerektiğini bildiriyor. Direksiyona uygulanan çok hafif bir güç ile stabilitenin sağlanması için gerekli döndürme hareketi başlatılmış oluyor.
Direksiyon simidinin arkasındaki kulakçıklarla manuel kullanıma da imkan tanıyan 5 kademeli otomatik şanzımanla kombine edilmiş i-VTEC motor ise bu sportif tasarımlı makineyi dinamitlemeye hazır. Üzerinde herhangi bir kapak bulunmayan 156 HP gücündeki 2.0 lt’lik i-VTEC motor Honda ‘nın adeta gövde gösterisi. 0-100 km/s hızlanmasını 11 saniyede alan bu motor 4300 d/d’de 192 Nm tork üretiyor. Aracın son hızı ise 212 km/s. Hızlı ve sarsıntısız vites geçişlerine sahip şanzıman motorun kesiciye kadar devirlenmesine izin veren bir Sport moduna da sahip. Ağırlığı, otomatik şanzımanı ve 2.0 litre hacmindeki motoruna rağmen Honda Accord 8.0lt/100 km yakıt ile tasarruflu olduğunu da gösteriyor.
Accord, sert Alman rakipleri karşısında kaliteli ve konforlu iç mekanı, zengin donanımı, tasarımı, işçiliği ve kusursuz motoru ile gayet sağlam bir duruş sergiliyor. 77.890 YTL’lik fiyatta onu tercih edilebilir kılıyor. Tabi şunuda unutmamakta fayda var premium sınıfa rekabete giden Honda Accord bir yandan da Citroen C5, Renault Laguna, Ford Mondeo ve Volkswagen Passat gibi dizel ve düşük hacimli benzinli seçenekler ile avantajlı olan rakiplerle de kapışmak zorunda.
Motor Hacmi : 1997 cc
Maksimum güç : 156 HP 6300 d/d
Maksimum tork : 192 Nm 4300 d/d
Son hız : 212 km/s
0-100 km/s : 11.0 sn
Fren mesafesi : 100-0 km/s 42.8 m
Yakıt : 100 km’de 8.0 litre (Fbr 7.7 lt/100 km)
Fiyat : 77.890 TL
TRaraba.com

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.