Çanakkale Araç Kiralama

Oto İnceleme: Ford Fiesta

Oto İnceleme: Ford Fiesta

Ford’un Kinetik Tasarımı; Focus, Mondeo ve Kuga modellerinden sonra artık yeni Fiesta ile beraber kullanıcıyla buluşuyor.
Ford Fiesta Titanium 5K 1.4i
Ford’un Kinetik Tasarımı; Focus, Mondeo ve Kuga modellerinden sonra artık yeni Fiesta ile beraber kullanıcıyla buluşuyor.
Ford Fiesta’nın kaslı gövdesi 2002 yılında yollara çıkan selefine göre oldukça çarpıcı. Dinamik çizgilerle şekillenen karoser, 5 kapılı otomobilin sanki 3 kapılı bir spor versiyonmuş gibi algılanmasını sağlıyor. Bunda arkaya doğru daralan yan camların ve bagaj kapağındaki küçük arka camın etkisi büyük.
Motor kaputuyla ön camın eğimli yapısı, aracın bütünleşik bir gövdeye sahip olmasını sağlıyor. Önceki nesil Fiesta’da A sütununun köşesinden çıkan yan aynalar, yeni modelde ön kapının üzerinden beliriyor.
Aracın içerisinde yeni ön konsol tasarımı dikkat çekiyor. Ön konsolda kullanılan kontrol butonları, oldukça kullanışlı. Büyük tasarlanan tuşları kullanırken herhangi bir karmaşa yaşanmıyor. Kaliteli ve yumuşak plastik malzemelerin tercih edildiği iç mekanda özellikle ön konsola dokunma hissi desteklenmiş. Ancak ses sisteminin ve klima ayarlarının takip edildiği ön konsolun ortasındaki ekranı okumak biraz zor. Oldukça geride olan ekranı takip etmek için trafikle olan bağınızı bir süre kopartmanız gerekiyor. Aracın içerisindeki yenilik rüzgarında hemen göze çarpan bir başka bölüm ise; son derece sportif tasarlanan gösterge grubu. Oldukça okunaklı olan gösterge grubunun ortasında Ford’un diğer modellerinde de aynı yerde bulunan yol bilgisayarının ekranına yer verilmiş. Biraz küçük boyutlu olan ekranda numaralar arasındaki “nokta” işaretini seçmek için kartal gibi gözler gerekli! Ancak sinyal kolunun ucuna yerleştirilen yol bilgisayarının yönetim fonksiyonunun tek hareketle yönetilebilmesi pratik bir detay. Ayrıca direksiyon üzerinden kontrol edilebilen HMI (İnsan Otomobil Arabirimi), müzik ve telefon sistemlerinin kullanışlılığını arttırıyor. Sportif ve dinamik çizgilerin yoğunlukla kullanıldığı iç mekanda, direksiyon simidinin de tasarımı bütünlük oluşturuyor. Üç kollu sportif direksiyon simidinin çapı ideal ölçülerdeyken ele de çok iyi oturuyor. Ancak direksiyonun derinlik ayarının bulunmaması, ideal sürüş pozisyonunun bulunmasını zorlaştırıyor. Fiesta’da standart olarak sunulan EPAS sayesinde hızlı bir kullanımda ya da park ederken sistemin direksiyona verdiği destek artıyor. Bu sayede daha hisli bir direksiyon elde edilmiş. Yüksek hızlardaysa azaltılan destek sayesinde direksiyon sertleşerek direksiyonun ve yolun tepkisi çok daha iyi takip edilebiliyor.
Arka koltuklara geçildiğinde biraz kasvetli bir hava yolcuları sarıyor. Bunda küçük ve karartılmış camların etkisi büyük. Ama bu etki kimileri için güvenliği temsil edebiliyor. Aracın arka koltuklarında yeterli diz mesafesi sunulurken baş mesafesi limitte. Fiesta’nın kalın kapıları kalite ve güvenlik hissini güçlendiriyor ve genel olarak tok bir his yaratıyor. Güvenlik konusu üzerinde daha çok mekanik anlamda gelişime imza atan Fiesta’da ESP’nin standart sunulmaması bir eksiklik. Bunun yanısıra aracın konforunu olumsuz etkileyen sert gövde yol tutuşunu destekliyor. Sert ve sesli çalışan süspansiyonlar da konfordan çok performans odaklı görev yapıyor. Standart donanımda sunulan sürücü ve yolcu havayastıklarının yanısıra opsiyonel olarak diz havayastığı da alınabiliyor.
Fiesta, ülkemizde 1.25 lt benzinli, 1.4 lt benzinli, 1.4 lt dizel ve 1.6 lt dizel olmak üzere dört farklı motor seçeneğine sahip. Testimize konuk olan 1.4 lt benzinli Fiesta, 30.585,00 TL ‘den başlayan makul denebilecek bir fiyatla satılıyor. Bunun karşılığında yakıt tüketiminde de cimri davranmayı biliyor. Fiesta 1.4, 5.9 lt/100 km’lik ortalama yakıt değerlerine sahip. Aracın 96 HP’lik benzinli motoru 4200 d/d’de maksimum 128 Nm’lik torka ulaşıyor. Km/s hızlanmasını 12.29 saniyede tamamlayan Fiesta, sınıfında ortalamalarda yer alıyor. 5 ileri manuel şanzımana sahip olan otomobilde belirgin olmayan vites geçişlerine alışmak gerekiyor. Uzun vites aralıkları benzinli atmosferik motorun bir dezavantajı olarak görülebilir.
Sonuç olarak Fiesta, sportif ve etkileyici bir tasarımla birlikte yenilenen güvenlik ekipmanları ve sürüş dinamikleri sunuyor. Değişen pek çok parçaya rağmen ekonomikliği ve sürüş keyfi bu sınıfın en iyilerinden.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.