Çanakkale Araç Kiralama

Çanakkale Kiralık Peugeot 407 & Renault Laguna & Volvo S40

Çanakkale Kiralık Peugeot 407 & Renault Laguna & Volvo S40

Çanakkale Kiralık Peugeot 407 & Renault Laguna & Volvo S40
Daha fazla prestij, daha fazla gösteriş, daha fazla donanım ve bunun karşılığında makul bir fiyat! Tüketicilerin orta sınıfa yönelmesine sebep olan beklentilerini yakın fiyatlarıyla rekabet eden, Peugeot 407, Renault Laguna ve Volvo S40′dan hangisi eksiksiz karşılıyor?
Sadece birkaç yıl öncesine göre değerlendirildiğinde, fiyat ve boyut olarak birbirlerine artık çok daha yakın olan otomobil sınıfları arasında tercihler zorlaşıyor.
Görünümde 407′nin sportif, Laguna’nın ağırbaşlı ve S40′ın da prestijli olduğu hissediliyor. Peugeot 407′nin sportifliğini güçlendiren yatık A sütunları ve yüksek arka tasarımı sürücünün görüş açılarında sorun yaşatabiliyor. Sportif tasarımın getirdiği dezavantajlardan biri de; küçük ve tutamağı olmayan bagaj kapağı olarak gösterilebilir. Laguna ise onu ağırbaşlı yapan sade iç mekanı ve ergonomik olmayan bir ön konsolu sebebiyle gölgede kalıyor. Renault Laguna’nın geniş bir yükleme ağzına sahip bagaj kapağı, arka görüşü kısıtlıyor. Volvo S40′ın prestijli olmasını sağlayan tasarımı ve kaliteli iç mekanı onun karşılaştırmadaki en yüksek fiyat etiketi ve kullanım maliyetine sahip olmasına yol açıyor. Premium sınıftaki modellerle kıyaslandığında baz fiyatıyla rekabetçi olan S40 1.6D, orta sınıftaki modellerle karşılaştırıldığında en yüksek fiyatlı modellerden biri oluyor.
Peugeot 407
Geniş ve kaliteli iç mekanıyla göz dolduran Volvo S40, orta sınıf için kısa sayılabilecek bir uzunluğa sahip. Renault Laguna ise sınıfının gereklerini herkes için, en azından asgari düzeyde karşılayabiliyor. Laguna karşılaştırmadaki en uzun dingil mesafesi (2756 mm) sayesinde oldukça ferah bir iç mekan sağlıyor. Her ne kadar S40 ve Laguna tasarımlarıyla çok eskimese bile, 407 aralarında en son makyajlanan model unvanına sahip.
Her üç aracın da motor kaputlarının altında 1600 cc’ nin altında turbo destekli dizel üniteler görev yapıyor. Orta sınıf rakiplerinin motor gücünü ön tekerleklere iletmeyi ise manuel şanzıman üstlenmiş.
Karşılaştırmadaki her üç otomobilin de motor güçleri ve torkları birbirlerine oldukça yakın. Yakıt tüketimi konusunda testimizde ortalama 5.8 lt/100 km’lik değerle, S40 1.6D en ekonomik olma unvanını yakaladı. Laguna 1.5 dCi 5.9 lt/100 km tüketirken, 407 1.6 HDI 6.7 lt/100 km’lik ortalama tüketim sağlıyor.
Renault Laguna
Peugeot 407 1.6 HDI, 110 HP güç üretirken 240 Nm torka ulaşabiliyor. 5 ileri manuel şanzımana sahip 407′nin motorunun ürettiği maksimum tork overboost sayesinde 260 Nm’ye ulaşıyor. Hızlanma değerlerine bakıldığında küçük bir farkla 407, üç rakipten en ağırkanlı olanı. Ara hızlanmalardaysa 407 rakiplerini geride bırakıyor. 6 ileri manuel şanzımana sahip olan Renault Laguna 1.5 dCi, 110 HP güç ve 240 Nm maksimum tork üretiyor. Peugeot 407 1.6 HDI ile aynı motoru paylaşan Volvo S40′ın 1.6 lt’lik common rail dizel motoru 109 HP güç üretiyor. 1750 d/d’de maksimum 240 Nm torka ulaşabilen S40 1.6D’nin gücünü ön tekerleklere 5 ileri manuel şanzıman iletiyor. Belirgin vites geçişlerine sahip olan 5 ileri manuel şanzıman, S40′ın sportif sürüş karakteri sergilemesini sağlıyor. Ford Focus’la aynı platformu paylaşan otomobil süspansiyon sistemi sayesinde başarılı ve dengeli yol tutuş özelliklerini sahip. Yine konfor odaklı tepkiler veren direksiyon seri kullanım tarzında bile yumuşak bir karakter sergiliyor. 100-0 frenlesine 40.5 m’de ulaşan S40, yolcularını tedirgin etmiyor.
407 1.6 HDI’ın 5 ileri manuel şanzımanda 6′ıncı vites eksikliği hissediliyor. 407′nin direksiyon sistemi sürücünün tepkilerine çabuk cevap verebiliyor. Aynı şekilde seri çalışan süspansiyon sitemi de yol tutuş konusunda güven veriyor. Aracın başarılı yalıtımı konfora destek oluyor. 39.0 m’de 100-0 frenlemesine ulaşan 407, karşılaştırmadaki en iyi fren mesafesini sunuyor.
Volvo S40
Laguna, direksiyon yönlendirme hassasiyetiyle şehiriçinde ve uzun yolda sürücüsünü üzmüyor. Virajlarda stabilitesini koruyan Laguna, şehiriçinde konfor sağlamayı başarıyor. 42.2 m’lik fren mesafesine sahip Laguna bu konuda rakiplerinin gerisinde kalıyor.
Benzer müşteri kitlesine hitap eden Laguna 1.5 dCi, 407 1.6 HDI ve S40 1.6D’nin ortak paydada buluştuğu noktalar; yakıt ekonomisi, performans ve fiyat dengesi olarak belirleniyor. Tüketiciler bu üç araç arasında seçim yapacağı zaman; servis, bakım maliyetleri, tasarım ve ergonomiyi, beklentilerine göre değerlendirmeli.
Bir tarafta orta sınıfta makyajlı yüzüyle boy gösteren Peugeot 407, diğer tarafta sınıfında yüksek satışrakamlarına ulaşan Renault Laguna ve sağlamlıkla adı özdeşleşen Volvo S40 karşılaştırmamızda mücadele etti. Sonuç olarak birinciliği alan Laguna, düşük kullanım maliyetleri ve yüksek standartlarıyla göz dolduruyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.