Çanakkale Araç Kiralama

Çanakkale Kiralık Hyundai i30, Honda Civic, Ford Focus

Çanakkale Kiralık Hyundai i30, Honda Civic, Ford Focus

Çanakkale Kiralık Hyundai i30, Honda Civic, Ford Focus
Hyundai yeni i30 modeli ile hedeflerini fazlasıyla gerçekleştirdi. Ancak bu durum Hyundai’ye yetmemiş olacak ki yeni i30 ile gözünü Avrupa pazarında liderliğe dikti. Yeni i30 prensip olarak tamamen yenilendi ve daha sportif bir görünüme kavuşturuldu. EuroNCAP çarpışma testinden de en yüksek derece olan 5 yıldızı aldı ayrıca motor seçenekleri de Avrupa pazarının ihtiyaçları doğrultusunda belirlendi. Kompakt boyutlarına rağmen hem küçük ailelere hem de genç kullanıcılara hitap eden i30 liderliği alabilecek mi? Bu düşünüldüğü kadar da kolay olmayacaktır. İçerisinde testimizde de yer alan Ford Focus ve Honda Civic’in yanı sıra çok sayıda güçlü rakibi var. Rakiplerinin çoğu da Avrupa otomobili. Hyundai’nin Avrupalı üreticileri kendi evlerinde geride bırakma planı ne kadar tutacağını zaman gösterecek, ancak gerçek olan bir şey var ki bu zaman çok uzunda olsa Hyundai kendisini geliştirmeye bu hızda devam ederse sadece kompakt sınıfta değil, birçok arabası ile liderliği yakalayacaktır.
Bu karşılaştırmaya Hyundai cephesinden bakarsanız, Hyundai yeni i30 ile şimdiden rakiplerinin önüne geçmiş durumda ve kısa sürede yakaladığı satış başarısını kalıcı bir liderliğe dönüştürecek. Ancak içlerinde Ford Focus ve Honda Civic’inde olduğu birçok kompakt model bir Koreli galibiyetini engellemek istiyor.
Hyundai i30 ne kadar iyi?
Honda’da Civic modelini yeniledi. Çok taze olan Honda Civic, sertlikleri giderilmiş ve belirgin bir şekilde sürüş dinamikleri iyileştirilmiş. Honda yeni Civic ile geniş kitlelere hitap etmek istiyor, onu bekleyen en büyük tehlike ise dizel motor seçeneğinin olmayışı. 1.4 litrelik benzinli motoru üzerine kurulu farklı motor seçenekleri ile satılan yeni Civic’in hatchback versiyonu bu dezavantajına rağmen satış rakamını artıran modeller arasında. Avrupa pazarını baz alarak satışlarını incelediğimizde iki sene öncesine göre yüzde 7.82’lik bir artık gözlemleyebiliyoruz. Honda bu artışı artırmak isteyecektir, ancak sedan modeli ile tanınan Civic’in hatchback versiyonunun Hyundai karşısında direnebilmesi için hem yakıt sistemini hem de fiyatlarını güncellemesi gerekecektir ki sadece hali hazırdaki Honda alıcıları ve performans bekleyen alıcıların ötesine geçebilsin.
Sürüş dinamikleri açısından Ford Focus kendi sınıfında rakiplerinin çok önünde. Kompakt sınıfta neredeyse hiçbir araba bu çevikliği sunmuyor. Neredeyse size isteyecek bir şey bırakmıyor. Özellikle Ford’un ön planda tuttuğu bu özelliği Ford Focus’da da geçerli. Konu yakıt tüketimine geldiğinde ise pekte cimri davrandığını söyleyemeyiz ancak konforlu, dinamik ve ekonomik iyi bir karışımdan bahsedebiliriz. Bu durumdan kullananlarda memnun olmalı ki satış oranı Avrupa’da geçen yıla göre yüzde 13.8 artmış. Koreli için hiçte kolay bir rakip gibi görünmeyen Focus, Otomotivin kalbi Almanya’da bile ev sahiplerini zorlamakta. Focus, Almanya’da Astra ve Golf’den sonra en çok satan model olurken satış rakamları olarak i30’a yenik düşmesi imkansız değil ancak yakın zamanda gerçekleşmesi için kendini çok daha fazla geliştirmeli.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.