Çanakkale Kiralık Hyundai i10

Çanakkale Kiralık  Hyundai i10
13 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 835 kez okundu.

Çanakkale Kiralık  Hyundai i10
Hyundai’nin i30 serisi ile başlattığı Avrupa pazarında etkin olma hedefine uygun yeni otomobili i10. Hyundai i10 gibi mini otomobillere Asyalı sürücüler alışık olsalarda, Avrupa bu tür otomobillere alışık değildi. Geçmişte bir kaç mini model dışında Avrupa’da bu tür otomobil yoktu. Son yıllarda artan ekonomi düşüncesi, trafik yoğunluğu, park sorunu gibi etkenlerle Avrupa’da da mini otomobilleri görmeye başladık. Hatta bu doğrultuda lüks ve spor otomobil üreticilerinin bile yeni mini modelleriyle karşılaşıyoruz. Alfa Romeo Mi.To, Audi A1 bunlardan bazıları.
Hyundai’de Avrupalılaşma projesi içerisinde ürettiği bir çok otomobili üretmeyeceğini yerine i serisi getireceğini belirtmiş, ilk olarakta tasarımıyla konforuyla ve ekonomik özellikleriyle Avrupa’ya uygun ilk modeli i30′u pazara sürmüştü. Pazara sürüldüğünde de bunun devamı geleceği ve Hyundai i10, i20, i40 modellerininde yakın zamanda duyurulacağı belirtilmişti.
Hyundai’de üretimi durdurulan Atos modeli yerine artık i10 var. Her ne kadar Hyundai yetkilileri i serisinin eskileri ile ilgisi olmadığını bu serinin daha kaliteli olduğunu belirtselerde tüm kullanıcılar arasında i10, yeni Atos olarak tanımlanıyor ve Hyundai’yi mini segmentte artık i10 temsil edecek.
Hyundai i10′da diğer mini modeller gibi, git gide çekilmez olan şehir trafiğinde pratikliğiyle ve ekonomisiyle bir alternatif olma iddiasında. Bu modeller özellikle bayan sürücülerin, öğrencilerin ve şehir içinde çok fazla sürüş yapanların tercihi oluyor.
Hyundai i10, 3565 mm uzunluğu, 1595 mm genişliği, 1540 mm yüksekliğiyle sınıfının en uzun ve yüksek aracı, ayrıca 2380 mm’lik dingil açıklığıyla da rakipleri arasında en uzun mesafeye sahip. 225 litrelik bagaj hacmi ile de A segmentinin en genişi.
Yeni i10 tasarım olarak, i30′un küçültülmüşü izlenimi veriyor. Büyük farlar, daha fazla ön plana çıkartılan Hyundai logosu ona sevimli bir hava kazandırmış. İç mekana baktığımızda ise dış mekandaki şıklığın yanı sıra gelişmiş bir teknoloji görüyoruz. Orta konsolda yer alan radyo CD/MP3 çalar ve klima/havalandırma kontrol sistemi dikkat çekiyor. Ayrıca, üç kollu direksiyon simidinin arkasında ortada büyük hız göstergesinin, solda hararet ve sağda da yakıt deposu durumunun yer aldığı saat grubu iç mekana dinamik bir görünüm kazandırmış.
Avrupa ile birlikte Türkiye’de de satılmaya başlanan yeni i10, ilk olarak 1.1 litre hacmindeki 4 silindirli motorla satışa sunulacak. Silindir başına 3 supap teknolojisine sahip bu motor, 5500 d/d’de 66 PS maksimum güce ve 2800 d/d’de 10,1 kgm (99 Nm) maksimum torka sahip. i10 Türkiye’de 5 ileri düz ve 4 kademeli otomatik vites seçeneği ile satılıyor. 5 ileri düz vites seçeneği ile 151 km/s maksimum hıza çıkabilen aracın tüketimi 100 km’de ortalama 5 litre iken, 4 kademeli otomatik vites seçeneğine sahip model ile 142 km/s maksimum hıza erişebiliyor ve ortalama olarak 100km’de 5,9 litre yakıt tüketiyor.
Hyundai i10′da önde McPherson ve gazlı amortisörler, arkada ise çift bağlantılı torsiyon çubuğu ve gazlı amortisörler kullanılıyor. i10′da önde 241 mm disk ve arkada da 234 mm çapında disklerin kullanıldığı EBD (Electronic Brake Distribution-Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi standart olarak sunuluyor.
Hyundai i10 iki farklı donanım seçeneği ile satışa sunuluyor. Bunlardan birincisi olan Team paketinde sürücü havayastığı, sürücü için aktif gergili ve yükseklik ayarlı emniyet kemeri, klima, EBD destekli ABS fren sistemi, elektrik kumandalı ön camlar, merkezi kilit, immobilizer, kaza anında katlanabilen direksiyon mili, yükseklik ayarlı elektrik destekli direksiyon ve 4 hoparlörlü, harici bağlantılı radyo/CD/MP3 çalar gibi birçok donanım standart olarak sunuluyor. Daha zengin donanın isteyenler için düşünülen Select’te ise bu özelliklere ek olarak gövde rengi darbe emici tamponlar, dış aynalar ve kapı kolları, ön sis farları, renkli camlar, elektrikli yan aynalar ve arka camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, yolcu havayastığı ve aktif gergili emniyet kemeri yer alıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git