Çanakkale Araç Kiralama

Çanakkale Kiralık Fiat Linea-Renault Megane Sedan-Toyota Corolla

Çanakkale Kiralık Fiat Linea-Renault Megane Sedan-Toyota Corolla

Çanakkale Kiralık Fiat Linea-Renault Megane Sedan-Toyota Corolla
Sunulduklarından bu yana başarılı satış rakamlarına ulaşan Fiat Linea, Renault Megane Sedan ve Toyota Corolla ‘da hesap zamanı
Rakiplerine göre daha az fiyat etiketine sahip Linea 1.3 litrelik Multijet turbo dizel ,Renault Megane Sedan dCi ve Toyota Corolla D-4D logolu motor seçenekleriyle karşılaşıyorlar.
Renault Megane Sedan’ın 100 HP gücündeki 1.5 litrelik dCi motor seçeneği 39,000 TL’den başlayan etiketiyle karşılaştırmanın en pahalı otomobili konumunda. Toyota Corolla 1.4 D-4D’de ise 37,500 TL’lik biraz daha uygun bir baz fiyat etiketi bulunuyor. En avantajlı durumda olan Linea’nın 1.3 litrelik Multijet motor seçeneğini, 31.770 TL’lik bir fiyata satın almak mümkün.
Baz versiyonlar arasındaki standart donanım farkı, fiyatların açılmasındaki en büyük sebep. Megane Sedan 1.5 dCi 100 HP ve Corolla 1.4 D-4D oldukça kalabalık donanım listeleri sunarken Linea daha kısıtlı donanıma sahip. “Blue&Me” özelliği içinde üst donanım seviyelerini tercih etmek gerekiyor.
Linea, 4560 mm’lik uzunluğuyla karşılaştırmanın en uzun otomobili olsa da rakipler daha heybetli ve oturaklı görünümlere sahip. En güzel pozunu profilden veren Linea ise dar ve yüksek gövde yapısı sebebiyle önden ve arkadan bakıldığında oldukça cılız görünüyor. Görünümleriyle bir üst sınıfla rekabet edebilecek Megane ve Corolla daha tatminkar bir görsellik sunuyor. Linea’nın rakiplerinden daha az olan genişliği iç mekanda da kendini gösteriyor.
Benzer diz ve baş mesafeleri sunan her üç otomobil arasında omuz genişliğinde Linea’nın biraz daha cimri olduğu gözleniyor. Fiat Linea ‘nın iç mekanında bolca sert plastik kullanılmış olması kalite hissini biraz düşürüyor. Megane ve Toyota ise sürücüyü kaliteli bir kabinle çevreliyor. Yumuşak plastik malzemelerin en fazla Renault Megane’da kullanıcının karşısına çıkıyor. İrili ufaklı pek çok eşya gözüne yer veren Megane ve çiftli torpido gözünde eşyalarınıza geniş bir yer açan Corolla kullanım alanları konusunda da gayet tatminkar. Linea ise daha çok küçük eşyaları ağırlayacak bölmeler sunuyor. Bagaj hacmi kompakt sedan alıcıları için en önemli kriterlerden biri. Megane 520 litreyle karşılaştırmanın en geniş bagajını sunarken onu 500 litrelik hacimle Linea izliyor. Corolla ise 450 litrelik daha hacimsiz bir bagaja sahip. Linea ‘nın dar açılan bagaj ağzı, yüksek eşik ve dışında tutamak bulunmayan bagaj kapağı dezavantaj.
En önemli kriterlerden biride şüphesiz motor performansı ve sürüş özellikleri. Linea ve Megane’ın en rahat koltuklara sahip olduğu görülüyor. Corolla’nın koltukları bir süre sonra bel ağrısı yaratıyor. Görüş açılarındaysa Megane Sedan başı çekiyor. Küçük tasarlanan yan aynaları saymazsak genel olarak sorunsuz görüş açıları sunan bu otomobili Corolla izliyor. Arka koltuk kafalıkları sebebiyle kısıtlanan arka görüş Corolla’nın bu konudaki tek zaafı. Linea’daysa daha farklı bir durum söz konusu. Tasarımın yeni trendlerinden biri olan yatık A sütunu sebebiyle ön çapraz görüş sıkıntısı yaşatan otomobil yüksek arka bölümüyle de park manevralarında dikkat gerektiriyor.
Sürüş sırasında ise otomobillerin sorunsuz, ancak birbirinden çok farklı karakterde sürüş özelliklerine sahip oldukları görülüyor. Linea ve Corolla en iyi direksiyon hissini sunarken, Megane Sedan tepkisiz direksiyonu, fazla kemikli vites geçişleri ve sert pedallarıyla keyif vermekten biraz uzak. Linea’nın geri vitese geçerken problem yaşatan şanzımanına karşılık Corolla karşılaştırmanın en sorunsuz vites geçişlerini sunuyor. Konfor odaklı süspansiyonlara sahip olan Fiat Linea, yol tutuş konusundaysa genel olarak sorunsuz bir karakter sergiliyor. Yüksek gövde ve yumuşak süspansiyon yapısına rağmen hız fazla artmadığı sürece stabilitesini korumayı başaran otomobil yüksek hızlara çıkıldığındaysa rakipleri kadar güven veremiyor.
Linea karşılaştırmanın tek 16 supaplı turbo dizelini sunuyor. 90 HP gücündeki 1.3 litrelik Multijet 200 Nm’lik maksimum tork değerine sahip. Aynı gücü üreten D-4D logolu 1.4 litrelik Toyota motorunun ulaşabildiği maksimum tork rakamıysa 190 Nm. Tıpkı Toyota’nın D-4D ünitesi gibi 8 supaba sahip Renault motoru karşılaştırmanın en hacimli ve en güçlüsü konumunda. 1.5 litrelik dCi, 100 HP güç üreterek 200 Nm maksimum torka ulaşabiliyor. 8 supaplı turbo dizellerin daha iyi değerlere imza attıkları görülüyor. Linea’nın 16 supaplı Multijet’i gereken performansı sağlamakta pek ısrarcı olamıyor. Özellikle alt devirlerde çekiş sıkıntısı yaşatan ünite, konu yakıt ekonomisi olduğundaysa adeta harikalar yaratıyor. Her üç otomobilin de fabrika verisi ortalama yakıt tüketimi 4.9 lt/100 km olarak veriliyor. Ölçümlerimizde 4.7 lt/100 km’lik bir tüketime imza atan Linea, sınıfının en tutumlularından biri olduğunu ortaya koyuyor. Yani pek çok konuda rakiplerinin gerisinde kalan otomobil, konu tüketim olduğunda adeta öne atılıyor. Tıpkı fiyat etiketinde olduğu gibi.
Karşılaştırmanın bir çok noktasında rakiplerinin gerisinde kalan Fiat Linea 1.3 Multijet, düşük kullanım maliyetleri sayesinde bir adım önde tamamlıyor. Toyota Corolla ve Renault Megane ise başarılı satış rakamlarının nedenlerini açıkça ortaya koyuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.