Çanakkale Araç Kiralama

Çanakkale Kiralık Fiat Linea, Chevrolet Lacetti, Citroen C4 Sedan

Çanakkale Kiralık Fiat Linea, Chevrolet Lacetti, Citroen C4 Sedan

Çanakkale Kiralık Fiat Linea, Chevrolet Lacetti, Citroen C4 Sedan
İlk görüntü olarak bakıldığında 4.77 metrelik uzunluğu ile Citroen C4 rakiplerinden daha büyük. Fransız üreticinin C4 Sedan’ ı rakiplerine nazaran bu büyüklük ve yükseklikte üretmesi şüphesiz hem bagajda hem de iç mekanda daha fazla hacim kazanma isteği ile açıklanabilir. 515 litrelik bagaj hacmi ve geniş diz mesafesi bunu kanıtlıyor. Bu büyüklüğük park sırasında daha dikkatli olmanıza yol açıyor. Bu sebeple Park sensörünün standart donanım listesinde olmaması C4 için dezavantaj olarak nitelendirilebilir. Fiat Linea 4.5 m uzunluk ve 1.5 m yükseklikle hacim olarak Citroen’ den daha düşük olsada 500 litrelik bagajıyla ihtiyaçları karşılayabilecek bir seçenek sunuyor. Chevrolet Lacetti ise boyut ve yükseklik olarak Linea ile aynı. İç mekan genişliği ve diz mesafesi C4′ den daha kötü Linea’ dan ise biraz daha iyi bunun sebebi ise koltukların iki rakibinden de 3 cm daha kısa olması.
Tercihin performans mı az tüketim mi?
Haydi direksiyon başına dediğimizde yolda virajlar ve sert manevralar varsa Fiat Linea biraz dikkat istiyor. Çünkü Linea yol tutuştan ziyade bize daha konforlu bir sürüş için ayarlanmış süspansiyonlara sahip. C4′ ün sürüş karakteri ise sorunsuz. Yol tutuş, konfor dengesi ve yol sırasındaki bozulmalara verdiği tepki rakiplerine göre çok daha iyi. 240 MN maksimum tork ile rakiplerinden performans bazında çok ilerde. Doğu menşeili Daewoo ise “Chevrolet” damgasını ile yol tutuş ve konforda rakiplerinden geride kalır gibi olsada fiyatı düşünüldüğünde yeterli konfor ve performans elde edilebiliyor özellikle Türkiye şartlarında yakıt fiyatları düşünüldüğünde LPg seçeneği ile satın alınabilinen Lacetti kendini yarışta tutuyor.
Chevrolet Lacetti 1.6 16V test sürüşünde 100 km’lik mesafede 7.8 litre yakıt tüketiyor. LPG sistemi ile kullanıldığında ise 9.5 litre yakıyor ama daha ucuz olduğu için doğal olarak fiyatta kara geçiyoruz. Fiat Linea fabrika verisinde 100km’de yakıt tüketimini 6.3 lt belirtmiş ama test sürüşünde 6.7 litre yakıyor. Yinede bu düşük yakıt tüketimi Linea için büyük avantaj. C4 Sedan SX 1.6 HDI rakiplerine göre 100km/5.2 litre ile çok ucuz tüketimi var ama HDI modeli diğerlerine göre çok pahalı. SX 1.6İ modeli ise ortalama 7.7 lt tüketiyor.
Sonuç
Citroen C4 sedan yol tutuş, sürüş niteliği, geniş iç mekan ile rakiplerinden önde ama fiyatı diğerlerine göre oldukça yüksek. Lacetti ise uygun fiyatı ve lpg seçeneği Türkiye şartlarında büyük avantaja dönüşebilir. Fiat Linea sınıfına göre konfor seviyesi, teknoloji donanımları bence onu buraya taşıyor. Frenler, görüş açısı ve performansı Linea’nın daha lüks arabalarla yarışmasını engelliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.