Çanakkale Araç Kiralama

Çanakkale Kiralık Fiat Bravo-Ford Focus-Peugeot 308-Hyundai i30

Çanakkale Kiralık Fiat Bravo-Ford Focus-Peugeot 308-Hyundai i30

Çanakkale Kiralık Fiat Bravo-Ford Focus-Peugeot 308-Hyundai i30
Ülkemizde kompakt sınıfa talep çok fazla. Bu yüzden en çok kıyaslamaya tabi tutulan araçlar hep kompakt modeller oluyor. Ve özellikle de dizel motorları ile. Bunların başında da Fiat Bravo, Ford Focus, Peugeot 308 ve Hyundai i30 geliyor. Görünüm, kullanım, iç mekan, tüketim ve tabiki hız konusunda kim daha iyi ?
Bravo ve i30 genel hatlarıyla sportif bir duruş sergiselerde görünüm açısından Focus ve 308 rakiplerine göre daha agresif ve daha kaliteli bir anlayışa sahip duruyor. Bravo ‘nun yuvarlak hatları diğerlerinden biraz ayrılmasını sağlıyor.
İç mekanda Ford makyajlanmadan bir önceki verisyonuna göre artık daha şık bir konsolla sürücüyü karşılıyor. Kalite anlayışında ise pek fark yok. Yer yer yumuşak ve sert plastikler kullanılması bunu düşünmemizi sağlıyor. Bunun yanında Ford Focus arka koltukta karşılaştırmanın en düşük baş mesafesine sahip. Fiat Bravo, markanın genelde eleştirilen iç mekan anlayışını bu modeli ile şimdiden aşmış. Özellikle sportif bir hava için çabalandığı açıkça görülüyor. Bunda gayet başarılı olduğunu eklemek gerek. Tamamen sürücüye hitap eden konsol, direksiyon simidinin yapısı ve yan camlarla daralan iç mekan bunda çok etkili.
Ama Bravo ‘dan daha fazlasını istediğinizde sizi biraz üzüyor. Bu İtalyan Kompakt için rakipleri arasında en çok ergonomi kusuru bulunan model diyebiliriz. Zorlayan görüş açıları, direksiyon kolonunun dize değmesi, arka koltuk diz mesafesi ve kumandaların yerleşimi onu biraz geride bırakıyor. Sade bir anlayışı tercih eden ve alçak tasarlanan bir konsola sahip Hyundai i30 ise plastik kalitesi ve işçilik açısından sınıfı geçiyor. Arka koltuğunda yeterli genişliği sunan i30 önde uzun boylular için biraz sıkıntı yaratabilir. Ancak tüm modeller bu konuda Fransız ‘a çarpılıyor. Peugeot 308 bu konuda rakiplerine göre çok daha iyi durumda. Aracın kabinindeki malzeme kalitesi, işçiliği ve yüksek tavanı sayesinde önde arkada çok iyi baş mesafesi sunması onu içerde avantajlı kılıyor.
400 litrelik bir bagaj hacmine sahip Fiat Bravo bu alanda rakiplerinden üstün. Ancak aracın en yüksek bagaj eşiğine sahip olmasıda sizi biraz yorabilir. 385 litrelik hacmime sahip Focus ‘un bu konudaki en büyük avantajı yükleme sırasında ortaya çıkıyor. Geniş açılan ağzı ve alçak eşiğiyle daha kullanışlı. Peugeot 308 ve Hyundai i30 ise rakiplerine göre daha hafif bir bagaj kapağına sahip. i30; 340 litrelik 308 ‘de 348 litrelik bagaj hacimlerine sahip.
Görünüm, iç mekan ve bagaj kullanımlarına noktayı koyduktan sonra bu turbo dizelli kompaktların performansları nasıl peki? Peugeot 308 1.6 HDi ve Ford Focus 1.6 TDCi aynı motoru kullanıyorlar. Bu motorla 109 beygir güç üreten Focus 0-100 km/s hızlanmasını 10.4 saniyede tamamlayarak rakiplerini geçiyor. Aynı ünitenin 110 beygirlik kullanan 308 ise i30 ile hemen hemen aynı hızlanmaya sahip. 290 Nm değer ile bu dörtlü arasında en yüksek torka sahip Fiat Bravo söz konusu performans olunca biraz bekliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 12 saniyede alan İtalyan rakiplerinin gerisinde kalıyor.
i30 en sessiz çalışan motora sahip. Bravo ‘nun da bu konuda Koreli ‘den farkı yok. Ancak Bravo ‘nun bozuk zeminlerdeki tepkisi i30 ‘a göre daha iyi. Konforlu süspansiyonları sayesinde bozuk zeminlerde, iç mekanında rakiplerinden daha az sarsıntı yaratan Bravo elektrik destekli direksiyonuyla da çok rahat bir kullanım sunuyor. 308 ve Focus, sarsıntıları ve 2000 d/d civarında motor tepkisiyle konforunuzu biraz aşındırıyor. Buna rağmen Focus net tepkiler veren direksiyonu, kemikli vites geçileri ve sert süspansiyonu ile daha sportif. Focus bu mevzuda sportifliği ile sıyrılırken sınıfta kalan 308 oluyor. yol tutuş ve stabilite gibi kriterlerde ciddi bir iddiası olmayan 308, bozuk zeminlerde yine de arka aksından istenmeyen sesler çıkarıyor. Daha fazla kafanızı karıştırmadan şöyle diyebiliriz: konfor konusunda Bravo, yol tutuş ve sürüş hissindeyse Focus !
Tüketim konusunda ise fabrika verilerinden doğal olarak fazla yakan araçlar yinede çok ekonomik. Burda ise Peugeot 308 rakiplerinden biraz daha fazla tüketiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.