Çanakkale Araç Kiralama

Çanakkale Kiralık Civic Type R & Clio RS & Golf GTI

Çanakkale Kiralık Civic Type R & Clio RS & Golf GTI

Çanakkale Kiralık Civic Type R & Clio RS & Golf GTI
Çarpıcı görüntüsü ile Civic Type-R, Renault’ un Formula 1 dinamizmini verdiği aracı Clio RS ve GTI logosunun adeta otomobil piyasasında anlama kavuşturan VW Golf GTI. Bu hızlı hatchbacklerin hangisi daha iyi performans veriyor, hangisi yollara daha hakim ? 200 beygirlik motorlarıyla piste inen araçlar performanslarını sergilemeye hazır mı? Bu yarışın galibi kim ?
Type-R çarpıyor
Golf GTI ve Clio RS her ne kadar normal modellerin spor versiyonu olsalarda baktığınızda çok fazla değişiklik algılamıyorsunuz. VW Golf GTI ‘de 17 inçlik jantlar, havalandırma kanalları, arka tavan spoilerı, GTI logosu güzel duruyor. Rakiplerinden 20 cm daha kısa olan Clio RS standart Clio ‘dan daha kaslı olan karoser dışında pek değişikliği yok. Civic Type R ise mükemmel bir tasarıma sahip adeta gelecekten fırlayıp gelmiş gibi. Bu çarpıcı tasarım fark yaratıyor. Honda Civic Type R Egsoz çıkışları, spoiler, arka-ön far bütünlüğü ile agresif bir duruş sergiliyor. Yolda rakiplerinden daha fazla dikkat çekici.
Golf GTI
200 beygirlik Golf GTI asfaltta sizi biraz sınıyor. Hızlanırken size hakim olmaya çalışıyor dersek abartmayız. Sert bir kullanıma sahip araç 280 nm tork ile rakiplerini geçiyor. Bunun en büyük sebebi Type-R ve Clio RS ‘nin düşük devirleri hiçmi hiç sevmeyen araçlar olması. Yani bu şehir içi ve kısa mesafelerde geçerli. Golf GTI düşük devirden itibaren iyi bir ivmeye sahip ve mükemmel hızlanıyor. Ama yüksek devirlerde iki araçta Golf GTI ‘yi zorlayabilecek nitelikte. 2.0 litre 201 beygir gücündeki Type-R ‘de 5400 d/d’ yi aştığız an gerçek kimliğine bürünüyor. Civic Type R ‘nin direksiyon tepkileri hızlı, şanzımanın çalışması çok iyi olduğu içinde vites değiştirmek büyük keyif veriyor bu rakiplerine göre avantaj. Belirttiğimiz gibi Clio RS ‘de Type-R gibi devri seven bir motora sahip. RS 200 beygirlik gücünü 7250 d/d ‘de üretiyor ve 5500 d/d’ de 215 nm tork oranına ulaşıyor.
Kullanım konusunda ise Clio RS ‘nin yüksek hızlarda araç içerisinde fazla ses çıkarması ve çapraz görüş açıları biraz sıkıntı yaratabiliyor. Düşük hızlarda daha kontrol sahibi olmak için direksiyona alışmak gerek. 100-0 km/saatte 35 metre ile frenleri ise mükemmel. Type-R yolda bir önceki modeline göre daha konforlu ama sert süspansiyon yüzünden biraz yaylanarak yol alıyor. Sürüş sırasında aracın tepkili karakteri artısı. Arka görüş ise daha iyi olabilirdi. Golf GTI ‘de Type-R gibi sert bir süspansiyona sahipken yolda daha hakim bir görüntü sergiliyor. Özellikle virajlarda araca olan güveniniz katlanıyor.
Az tüketim
Bu ateşli Hatchbacklerde öncelik iyi performans almak olsada TRaraba.com olarak önerimiz ne kadar tükettiklerini ve birbirlerine oranını bilmekte fayda var deriz. Honda Civic Type R ‘de az tüketim sağlamak istiyorsanız i-VTEC sınırını (5500 d/d) aşmamanız gerekiyor. Dikkatli bir şekilde kullansanız bile tüketimi 9 litrede anca tutarsınız. 100 km ‘de Volkswagen Golf GTI ise fabrika verilerinden 2 litreye yakın daha fazla tüketirken 10 lt ile rakipleri içinde en çok yakan araç oluyor. Renault Clio RS tüketimde Type-R ve GTI ‘ye göre daha dengeli. Renault bu aracında broşürdeki rakamı tutturmayı başarmış. 0.3 lt fazlalık sorun değil. 100 km ‘de 8.8 lt tüketimle daha ekonomik.
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.