Çanakkale Araç Kiralama

Çanakkale Kiralık BMW X5 3.0D – Audi Q7 3.0 TDI

Çanakkale Kiralık  BMW X5 3.0D – Audi Q7 3.0 TDI

Çanakkale Kiralık  BMW X5 3.0D – Audi Q7 3.0 TDI
Özellikle Türkiye’ de SUV tercihi yapan kullanıcılar dizel motor seçeneklerini tercih ediyor. Dizel tercihi kullanıcıya yakıt tüketiminde ve daha düşük motor hacminden dolayı azalan vergide avantaj sağlıyor. Bu sebeple BMW’ nin 4.8 lt motoru yerine 3.0d ve Audi’ nin 4.2 FSI motoru yerine ise 3.0 TDI tercih sebebi.
Görüntü olarak X5 ‘ten 20 cm uzun olan Q7 daha büyük. Havalı süspansiyon ayarıyla Q7′ yi yükseltirseniz araç iyiden iyiye kale görüntüsü alıyor. Daha omuzlu olması ve geniş ön ızgarası X5′ den daha agresif olmasını sağlıyor. BMW X5′in arka kısmındaki tasarım Q7′ ye göre daha sert hatlara sahip. Tam bir bütünlük ve tasarım dinamizmi açısından Q7 daha şehirli kalıyor.
Standart donanımlı bir Q7 4.2 fiyatına eksiksiz donanımlı bir Q7 3.0 TDI alınabiliyor. Audi Q7 baz donanımı aşağıda tutmuş ve doğal olarak fiyatı X5′ e göre ucuz. Çünkü BMW X5; CBC, xenon far, ASR teknolojisi gibi bir çok donanımı standart olarak sunmuş. Anlayacağınız Q7 için daha iyi bir donanım paketi derseniz iki dev de donanımda ve fiyatta kafa kafaya verir. BMW’ nin iDrive kumandası sizi biraz yorabilir ama kullanmaya başladığınız ve alıştığız an büyük kolaylık sağlarsınız. Q7′ nin MMI düğmesi daha kullanışlı. Ayrıca İki araçta da pek kullanışlı olmayan tek ortak nokta 3. koltuk sıralarını kullanmak istemeyebilirsiniz.
Öncelik Konforun mu Performansın mı ?
BMW X5 ‘e tek başına bindiğiniz zaman yanınıza kimseyi istemeyebilirsiniz. Çünkü sürüş keyfi ve spor kullanım konusunda Q7 3.0 ‘dan daha iyi. X5 düşük hızda tın tın giderken direksiyonu düşüyor, ağırlaşıyor yani resmen size “sahip bas gaza asfalt yolalım” diyor. Bunda xDrive teknolojisinin büyük payı var. DTC düğmesine basarak stabilite ve çekiş kontrol sistemlerini kapatıldığında bile dengesini asla kaybetmiyor. Opsiyon olarak aktif direksiyonuda X5′ e katarsanız gözünüze arazileri kestirebilirsiniz. X5′ i kullanırken bozuk yollarda sarsıntı keyfinizi biraz törpüleyebilir Audi Q7 bu konuda daha iyi. X5′ ten daha büyük olan Q7 performanstan daha çok konfor diyor. Hatta genişlik ve iç mekandaki kalite ile Mercedes ML ‘ye göz kırpıyor. Quattro sistemi tiptronic ile birleşip güzel bir yol tutuşla bizi mutlu etsede çekiş sisteminde kilit bulunmaması Q7 ‘yi daha şehirli yapıyor. Ayrıca gaz tepkilerinde istediğinizi alamayabilirsiniz. Ama yol tutuş konusunda en az X5 kadar iyi ve daha sessiz bir dizelle sizi yormuyor. Havalı süspansiyonu ise büyük zevk. Zaten büyük olan aracın birde yüksekliğini arttırarak şehirde “kokpit” inizden yolunuza devam edebilirsiniz.
Şehirli Q7 biraz bekliyor
235 beygirlik gücü 500 nm torkla elde etseniz bile Audi Q7 3.0 TDI 2.3 ton ağırlığıyla X5′ in gerisinde kalıyor. BMW daha atak bir araç yaratmayı başarabilmiş. X5′ in 3.0 dizel motoru 235 beygir güç ile 2000 devirde 510 nm torkun üzerinde veri elde edebiliyor. Gaz tepkisininde daha iyi olması 0-100 km hızlanmada 8.50 sn ile daha iyi olmasını sağlıyor. Frenlerde cüsseli Q7 durmak için biraz daha mesafeye ihtiyaç duyuyor.
Yakıt tüketimi
Audi Q7′ nin 3 litrelik Turbo Dizel motoru 100 kmde 11.4 litre yakıyor. X5′ in 3.0 dizeli ise aynı mesafede 2 litre daha az yakıyor. BMW X5 3.0d bu dizel motorla daha düşük bir tüketim sağlarken daha iyi bir performans almayı başarabiliyor. X5 için bu büyük bir avantaj.
Enerjik miyim yoksa “Efendi” bir mi?
Bmw X5 3.0d ile Audi Q7 3.0 TDI büyük SUV kapışmasında kazananı tercihler belirler diyebiliyorum. Buna da Bmw X5 3.0d’ nin tercihlerinin daha fazla olduğunuda ekliyorum. Audi Q7 ‘nin konfor, uslu suslu çalışan dizel motoru, yol tutuşu, büyüklüğü, bagaj hacmi ve daha güzel görüntüsü onu tam bir “Şehir Efsanesi” haline getiriyor. Bmw X5 ise her han herşeyi yapabilen bir araç. Viraj kabiliyeti, ani manevralar ve yüksek hızlarda Q7′ ye göre daha iyi tepkiler veriyor. Bunun yanında yakıt tüketimi ile performansın dengeside büyük artısı. Performansı az yakıtla harmanlayıp kullanıcıyı mutlu eden X5 burun farkıyla 2008′in galibi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.