Çanakkale Araç Kiralama

Çanakkale Kiralık 2009 Skoda Superb

Çanakkale Kiralık 2009 Skoda Superb

Çanakkale Kiralık 2009 Skoda Superb
Çek üreticinin lüks anlayışının simgesi olan Superb, yenilenen haliyle gerçekten etkileyici unsurlara sahip. Çift açma mekanizmalı bagaj kapağı ise çok “cin” bir fikir olmuş
Volkswagen’in dokunuşuyla birlikte eskiden sadece düşük bütçeli tüketicilerin satın aldığı bir marka olma konumundan gittikçe uzaklaşık, uygun fiyatlı ve kaliteli modellerin üreticisi haline gelen Skoda için, nasıl ki Octavia’nın büyük bir önemi varsa, Superb’in de var…
Nitekim Octavia, marka için bugün 50 yıllık geçmişe sahip, aynı zamanda da VW ile evliliğinin ardından kalite çıtasını bir üst seviyeye taşıdığı ilk araç olarak anılmakta. Superb ise, bu kalitenin artık olgunlaştığı ve markanın üst sınıf araçlara yeniden döndüğü model olarak hayli önemli. Zira Superb, Skoda’nın bundan yine çok yıllar önce, 1930′larda devlet büyükleri için ürettiği lüks modelin adıydı.
Giriş bölümünü böyle geçtik varsayalım artık! Ve gelelim modern Superb’in ikinci nesline… 2002′de yollara çıkmaya başlayan ilk nesil Superb, VW Passat genlerinin üzerine inşa edilmiş, gerçekten de o dönemde şaşırtıcı özelliklere sahip, genişliğiyle takdir toplayan bir otomobildi. Ancak dıştan bakıldığında Octavia’dan pek de fark göstermeyen tasarımı ve iyi vurgulanmayan özellikleri, onun popüler bir araç olmasını engelledi.
Tasarımıyla konuşturuyor
İkinci neslinde bu hataları gidermeye çalışan Skoda, aracın özellikle ön tasarımında bana göre hayli başarılı çizgiler kullanmış. Nitekim bu, Superb’in bakışları yakalama yüzdesini hayli artırmış.
Markanın son dönemdeki “aile” çizgisini yansıtan ön tasarım, sinirli bakışlarla birlikte bu sınıfa yakışan bir görünüm sergiliyor. Çatık kaşlı Superb, kendisini geçtiği her yerde belli ediyor. Tabii bununla yetinmeyen Skoda, aracın farlarının içine de “Superb” yazısını konduruvermiş. Gerekli miydi, tartışılır ama kullanıcısının baş harflerini taşıyan kol düğmelerini hatırlattı bana. Yani zevk meselesi…
Yandan bakıldığında iri görünen kapılar ise, otomobilin genel “iriliği” hakkında ipuçlarını veriyor bile. Özellikle de arka kapısı. Arkada daha sade çizgilerin hakim olduğu Superbde bagajın alt kısmında bulunan nikelaj ve kullandığımız araçtaki çift krom egzost çıkışı, bu sadeliğe bir miktar sportiflik de katıyor.
İçeride geniş bir dünya
Yeni Superb’in iç mekanındaysa gerçekten “kocaman” bir dünya bekliyor kullanıcısını. Her ne kadar Volkswagen grubunun araçları olan Golf ve Passat’tan izler barındırsa da, ne yalan söyleyeyim, insana lüks bir ortam sunmayı başarıyor. Zira kaliteli malzeme kullanımı ve sıkı işçiliği, buna destek oluyor.
Kolay okunabilen göstergeleri, göstergelerin ortasında yer alan yol bilgisayarı ekranı, kokpiti boydan boya geçen ahşap kaplama şerit filan derken araçla ısınma turları kısa sürüyor. Koltukları rahat olan aracın arka bölümüyse, gerçekten alkışlanacak türden. Nitekim bir önceki versiyonunda geniş olan arka bölüm, şimdi daha da genişlemiş. 2 metre boyunda bile olsanız, arka koltukta dizler konusunda gayet rahat bir mekan bulmak olası.
Bununla birlikte aracın geri görüşü konusunda biraz sıkıntı yaşanabiliyor. Elbette bunu, manevralarda park sensörü sayesinde ortadan kaldırmak mümkün. Zira bunun nedeni, aracın ödüllü ve patentli “Twindoor” denilen bagaj kapağı.
Gerçekten de “cin bir fikir” olan bu sistem, her defasında bagaj kapağını arka camla birlikte kaldırma külfetini yokediyor. İsterseniz bagaja (ki çoğu zaman öyle oluyor) sadece arka bagaj kapağını açarak ulaşıyorsunuz. Arka camla birlikte kaldırılması ise, daha geniş yükler için düşünülmüş.

Sanki uçuşa hazırız!

Aracın yol performansına gelince. Bir kere yalan değil, kontağı açtığınız zaman kendinizi uçağın pilot koltuğunda sanıyorsunuz. Bunun nedeni de, orta konsoldaki müzik sisteminin ekranında “Welcome On Board” yazması. Zira bu, gnelede “Uçağa hoşgeldiniz” anlamında hosteslerin İngilizce yaptıkları anonsun ilk cümlesidir…
Kullandığımız 2.0 lt TDI motor, 140 HP gücündeydi. Aracın çok iyi olan ses yalıtımı sayesinde benzinli motormuş gibi duyulan mırıltı, süratlenmeye başladığınızda da pek değişmiyor. 0-100 km/s hızlanması 10.2 sn olarak verilse de, aracın bu süreden daha kısa bir zamanda 100 km’ye ulaştığını hissettiğimi söylemeliyim. Bunda, 6 ileri DSG otomatik şanzımanın rolü ise çok büyük. Sarsıntısız ve normalinden çok daha kısa sürede vites değiştiren bu şanzıman, gerçekten de aracın hakkını veriyor.
Bu sayede sıkça insanı yaramazlıklar yapmaya iten Superb, böylece 60 lt’lik depoyu 850 km’de tüketmeme yol açtı. Ancak menzili “efendi kullanım” ile daha da uzatmak olası. Yol ve motor gürültüsü bulunmadan içeridekilere gerçekten de uçak konforu yaşatan Superb, orta sert süspansiyonuyla da bozuk yollarda darbeleri başarıyla emiyor. Fren sisteminin yanı sıra güvenlikle ilgili tüm sistemlerin standart donanıma dahil edilmiş olması da, içeride yolculuk edenlerin rahatını artırıyor.
Kısacası, uygun fiyatıyla gerçekten fazlasıyla lüks sunabilen yeni Superb’in önceki versiyonundan daha başarılı olmaması için bir neden yok…

Neleri Var ?

Superb 2.0 TDI Elegance
ABS+EBD, ESP, sayıları 9′u bulan hava yastıkları, ASR, yokuş kalkış desteği, otomatik çift bölgeli klima, direksiyondan yönlenebilir bi-xenon farlar, sunroof, elektrikli ısıtmalı yan aynalar, MP3 özellikli radyo/CD çalar, ısıtmalı ve elektrik kumandalı hafızalı ön koltuklar, Twindoor bagaj sistemi ve daha sayamadıklarımız…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.