Çanakkale Araç Kiralama

BMW i3 Araç Testi

BMW i3 Araç Testi

Son dönemlerin en merak uyandıran otomobilleri hiç kuşkusuz ki elektrikli araçlar. Kullanım maliyetleri düşük olan modellere her gün yeni bir isim ekleniyor. i3’de BMW’nin elektrikli modellerinden sadece biri. 125 kW elektrik motora sahip olan model 250 Nm tork değeri gibi muazzam bir güce sahip. 18.8 Kw/s batarya kapasitesine sahip olan i3, 190 Km menzile sahip. Farklı tasarımı kaliteyle birleştiren model beklentileri karşılayabilecek mi?

BMW i3 Tasarım

BMW i3, ailedeki otomobillerden oldukça farklı. U şeklinde LED farlarıyla dikkat çeken model, BMW ailesinin geleneksel detayı böbrek ızgarayı taşımıyor. Bunun yerine bu ızgara şeklini anımsatan ve elektrikli otomobil olduğunu dışa vuran mavi çizgilerle sınırları belirlenmiş görsel kullanılmış. Bu mavi detaylar kaput üzerindeki BMW logosunun arka planında da kullanılmış. Ön motor kapağından başlayıp arka bagaj kapağına kadar uzanan siyah gövde rengine kombine CAPPARIS BEYAZI, ARRAVANI GRİSİ, ANDEZİT GÜMÜŞ, LAURUS GRİSİ, İYONİK GÜMÜŞ ve SOLAR TURUNCU gibi seçeneklerde size sunulmuş. Modelde genel olarak oval hatlar hakim. Bu sayede daha az sürtünme ile pilden tasarruf edilmesi amaçlanmış. Yan bölümde 19 inç büyüklüğünde jantlar kullanılmış. Taban alanı 155 mm gibi daha dar tutularak aracın aerodinamisi geliştirilmiş. Yine pilden tasarruf yapmak için uygulanan bu uygulama Bridgestone EcoPIA lastikler ile desteklenmiş. Yuvarlanma direnci düşük lastikler yakıt ekonomisine katkı sağlıyor. Modelde B sütunu iki kapıya eşit şekilde dağıtılmış. Benzer bir açılış tarzı Ford B-Max’de de kullanılıyor. Güvenlik konusunda yandan çarpmalarda başarılı olan model kafadaki soru işaretlerini kaldırıyor. Kapıların açılış şekli özellikle arkaya binişlerde kolaylık sağlarken dar bir park alanında arka kapıyı açmak neredeyse imkansız. Arka bölümde L şeklinde konumlandırılmış LED destekli stoplar konumlandırılmış. Stoplar geleneksel olarak karoser üzerine konumlandırılmak yerine kaput içine gömülmüş şekilde tasarlanmış. Modele fark katan bu tasarım oldukça hoş. BMW i3, 3999 mm uzunluğa, 1775 mm genişliğe, 1578 mm yüksekliğe ve 2570 mm aks mesafesine sahip.

BMW i3 Motor

BMW i3; 125 kW yani yaklaşık 170 Bg güç üreten elektrikli motora sahip. Bu motor ayrıca 250 Nm tork değerine sahip. Bu değerle 0-100 Km/s hızlanmasını 7.2 saniyede tamamlarken maksimum 150 Km/s hıza sahip. Model fabrika verilerine göre 190 Km menzil sunuyor. Sürüş karakterinize göre 130 ile 160 Km arasında değişim gösterebiliyor. Modeli evdeki prizden de şarj edebiliyorsunuz. Evde kullanılan priz ile araç 6 ila 8 saat arasında değişen sürelerde şarj edilebiliyor. BMW i Wallbox Pure/Pro ile AC hızlı şarj ile 3-6 saat arasında şarj olan BMW i3, DC hızlı şarj ile 30 dakika gibi kısa bir sürede %80 doluluk oranına ulaşıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.