Çanakkale Araç Kiralama

2018 AUDİ Q8

2018 AUDİ Q8

Audi model serisini yeni lüks SUV Q8 ile genişletmeye hazırlanıyor. Yeni beş koltuklu SUV iki yıl içinde üretime girecek.
2018 AUDİ Q8
Q8, Audi’nin SUV serisinin en üstünde konumlanacak. Modelin BMW X6, Mercedes-Benz GLE ve Range Rover Sport gibi benzerleriyle rekabet etmesi bekleniyor. Giriş seviyesi Q8 3.0 TDI versiyonu olacak. Yeni Q8, Audi’nin şu an geliştirmekte olduğu 7 yeni SUV modelden birisi ve bu modellerin 2020 yılından önce piyasaya sürülmesi planlanıyor. Q8, yeni Q2, bugünkü Q3 ve Q5’in varisleri, yeni Q1, Q4 ve tamamen elektrikli Q6’ya katılacak. Q6 geçen yılki Frankfurt Motor Show’da Audi e-tron quattro konseptiyle tanıtılmıştı. Audi’nin SUV modellere yoğun şekilde odaklanması, istatistiklerde satılan her 3 Audi otomobilden birinin Q serisinden olduğunun tespit edilmesinin hemen ardından geldi.
Q8, Q7’nin kardeş modeli olacak ve mekanik paketini paylaşacak. Yeni amiral gemisi SUV’nin 2018 yılının ikinci yarısında benzinli, dizel ve hibrid motor seçenekleriyle çıkması bekleniyor. Motor seçenekleri arasında yeni birplug-in benzinli ve elektrikli hibrit sistem de yer alabilir. Hibrit sistem Porsche ile ortak geliştiriliyor ve Q8’e 49 kilometre elektrikli sürüş mesafesi kazandıracak.
Yüksek teknoloji seçenekleri
Yeni Audi’nin dördüncü nesil A8 ile birlikte sunacağı seçenekler arasında pek çok yüksek teknolojili sistem yer alacak. 48 volt elektrikli sistem, OLED yüksek çözünürlüklü dijital ekranlar ve bazı otonom sürüş fonksiyonları bunlar arasında sayılabilir.
Stil olarak, Q8 şu anki Q7’den radikal biçimde farklılaşacak. Firma içinden kaynaklar modelin kardeşinin dik duruşu yerine Audi tasarım şefi Marc Lichte tarafından geliştirilen daha eğimli bir şekle sahip olacağını belirtiyorlar.
Yeni modelin ayırıcı tasarım özellikleri arasında dikey krom şeritleri ile geniş, sekiz köşeli, tek çerçeve panjur da yer alıyor. Lichte’nin daha önceki açıklamalarına göre, bu ön panjur tasarımı gelecekteki Audi modellerinde güçlü bir tasarım imzasına dönüşecek.
Yeni çıkacak Q4 ve Q6 ile olduğu gibi Q8 de beş kapılı yerleşime sahip, dört geleneksel önden menteşeli kapı ve geniş, arka cam ile birlikte yukarı kaldırılan tipte bagaj kapağı otomobile giriş çıkışı ve yükleme yapmayı sağlıyor. Kaynaklara göre, Q8 boyut olarak Q7’ye yakın olacak. Q7’nin uzunluğu 5050 mm, genişliği ise 1970 mm.
Sportif tavan çizgisi Q8’in yüksekliğini 50 mm azaltıyor ve 1690 mm’ye çekiyor. Kıyaslama yapacak olursak, Mercedes GLE is 4.900 mm uzunluğunda, 2.000 mm genişlikte ve 1.700 mm yüksekliğinde. Range Rover Sport’un boyutları ise 4.850 mm, 1.985 mm ve 1.780 mm. Dört çekişli Q8’in geliştirilmesine geçen yılın başlarında Audi’nin eski Ar-Ge yöneticisi Ulrich Hackenberg’in gözetiminde başlandı. Hackenberg’in ana firma Volkswagen’i sarsan Dieselgate emisyon skandalı ile birlikte istifasının ardından proje Audi’nin yeni Ar-Ge şefi Stefan Knirsch’in sorumluluğuna geçti.
Hafif yapılı platform
Q7’de olduğu gibi, 2.990 mm aks açıklığı ile Q8 Audi’nin MLB platformunun en yeni versiyonu üzerine inşa ediliyor. Yeni modelin tekerlek izi Q7’nin önde 1.680 mm, arkada 1.690 mm olan tekerlek izi genişliğinin üzerine çıkacak.
Q7’de olduğu gibi, Q8’in gövde yapısında bolca alüminyum kullanılacak, böylece giriş seviyesi modellerin ağırlıkları 2.000 kg’ın altında olacak. Diğer ağırlık azaltıcı önlemler arasında R8’de de olduğu gibi yüke maruz kalmayan yapılarda karbonfiber kullanımı bulunuyor.
Q8 için seçilen motorlar arasında yeni V6 ve V8 benzinli motorlar da bulunacak. Bu motorların geliştirme süreci “KoVoMo” adı altında Audi ve Porsche ortaklığında son aşamalarına ulaştı. Motorlar Bentley ve Volkswagen’de de kullanılacak.

2018-audi-q8

2018-audi-q8


Yeni V6 ve V8 90deg mimariyi paylaşacak ve her bir silindir 500cc kapasitede olacak. Motorların toplam silindir kapasiteleri 3.0 ve 4.0 litre olacak. Audi ve Porsche’nin şu anki V6 ve V8 benzinli motorlarının yerini alacak motorlarda üretimin ilk aşamasında benzinli turboşarjlar bulunacak.
Hibrit güç aktarım mekanizmaları
Firma içinden kaynaklar ilerleyen zamanlarda Q8’in 48V elektrikli sistemi tarafından desteklenen elektrikli turboşarj da çıkartılabileceğini belirtiyorlar. Q8 ve Porsche Cayenne’de karşımıza çıkacak KoVoMo motor yeni plug-in benzinli-elektrikli hibrit sistemin merkezinde yer alacak. Bu sistem yeni Audi’de bulunacak iki hibrit sistemden birisi olacak ve Q7 için duyurulan dizel-elektrikli hibrit sisteme katılacak. İngiltere gibi piyasalarda dizel motorlara daha fazla önem veriliyor. İlk çıkacak motorlar arasında Audi’nin alışıldık 3.0 litre V6 benzinli motorunun en az iki versiyonu da bulunacak.
Sportif bir SQ8 modeli de SQ7’de bulunan ileri seviye üçlü turboşarjlı 4.0 litre V8 dizel motorla çıkabilir. İç kabin sürücü odaklı orta konsol ile Q7’nin mükemmel kokpitinin yenilenmiş bir versiyonuna sahip olacak.
7 koltuklu Q7’nin aksine Q8 sadece beş koltuklu olacak. Kapsamlı bir bağlanabilirlik paketinin parçası olarak Audi MMI (multimedya arayüzü) sistemi için gelecekte online güncellemeler planlıyor. BMW ve Mercedes ile ortak geliştirilen gerçek zamanlı navigasyon güncellemesi veren “Here” sistemi de yeni Audi’lerde yer alacak.
Yeni Audi Q8 Volkswagen’in Slovakya Bratislava’daki fabrikasında Q7, yenilenen Cayenne ve Volkswagen Touareg modelleri ile birlikte üretilecek.
KAYNAK: http://www.ototeknikveri.com/haber/7075/2018-audi-q8-detaylaniyor
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.